MENANDROS & thaïs

Menandros-the happy couple

Ondřej Cikán, Antonín Šilar

ČESKO/RAKOUSKO
SANDÁLOVÁ ROAD-MOVIE
2015 / 129 MIN

KDE V KINĚ
kde na VoD CZ/DE
kde na VoD EN

SYNOPSE

Tháïs je během své svatby s Menandrem unesena piráty. Ženich se vydá se svým sluhou Eudromem ji vysvobodit. Oba se změní v krkavce, stanou se skythstkými vojevůdci, vtrhnou se svým vojskem do Perské veleříše, Menandros obdrží létajícího koně, uková mu brnění a jede na něm k indickým hranicím. Tháïs je zotročena, její majitelé se mění, je osvobozena statečným trpaslíkem, ale posléze znovu zajata a uctívána jako bohyně. Vždy ji zachrání její neobvyklá krása před nejhorším neštěstím.
Hetéra Chryséïs, jež Menandra dlouho před jeho svatbou zaučovala v tajemstvích lásky, chce Menandra zpět a nechá si pomoci zlou čarodějnicí. Čarodějnice opatruje jak Menandra tak Tháïdu, aby se oba šťastně vrátili domů a aby se jejich láska změnila v nudný každodenní život. Jedině takto, představuje si čarodějnice, Menandros svou manželku pro Chryséïdu opustí. O tomto svém osudu se Menandros dozví z úst zesnulého Tháïdina otce. Menandros tedy ukončí své hledání a touží zemřít. V kontrastu s příběhem stojí vypravěč se svou vlastní Odysseou v současnosti. Jeho pocity při hledání dávné lásky ovlivňují příběh hlavních hrdinů.

TRAILER

FOTO

TVŮRCI

Ondřej cikán

Žije od roku 1991 ve Vídni. Spisovatel, překladatel, klasický filolog. V roce 2013 ukončil studia grecistiky na Vídeňské univerzitě (diplomová práce byla rekonstrukcí ztraceného antického románu „Divy za ostrovem Thule“), kde také zahájil doktorská studia. Jeho román „Menandros und Thaïs“ vyšel 2011 ve Vídeňském nakladatelství Labor, tamtéž pak 2012 i jeho překlad Máchova Máje do němčiny „Mai“ s ilustracemi Antonína Šilara a 2013 jeho dlouhá báseň „Prinz Aberjaja“ podle pohádky „Princ Bajaja“ ze sbírky Boženy Němcové.

Antonín Šilar
V roce 2011 ukončil studia scénografie na katedře alternativního divadla DAMU a zahájil zde doktorská studia. V roce 2010 studoval světelný design v Helsinkách. Na divadle spolupracuje mimo jiné s režisérkou Petrou Tejnorovou, jejich poslední velké divadelní projekty byly v roce 2014 divadelní life cinema „Nevina" v bývalé továrně Chirana a v 2016 „Láska a informace" na Nové scéně Národního divadla.

Režie: Antonín Šilar, Ondřej Cikán
Kamera: Šimon Dvořáček
Střih: Zuzana Walter
Hudba: Hans Wagner
Zvuk: Hannes Plattmeier
Preparovaný klavír: Philip Zoubek
Výprava: Antonín Šilar
Kostýmy: Adriana Černá, Antonín Šilar
Scénář: Anatol Vitouch, Ondřej Cikán
Podle románu „Menandros und Thaïs“ Ondřeje Cikána (Wien, Labor, 2011)
Zvuková postprodukce: Bystrouška, Klenkasound
Obrazová postprodukce: MagicLab
Executive Producer: Rudolf Stueger
Produkce: ČR / Rakousko: Die Gruppe, Nutprodukce, FAMU, MagicLab.
Producenti: Anna Tydlitátová, Ondřej Cikán (Die Gruppe)
Hrají: Jakub Gottwald, Jessyca R. Hauser, Ondřej Bauer, Violetta Zupančič, Petr Růžička, Rudolf Stärz, Armin Knauthe, Pasi Mäkelä, Alexander Krittl, Marie Syrová, Pavel Ponocný,  Ondřej Bauer, Benedikt Bauernberger, Alexander Almásy, Amira Ben Saoud, Petra Staduan, Tomáš Jeřábek, Elisabeth Vitouch, Petr Vančura

TEXTY

Komentář režiséra

„Už v antických textech se míchá čas děje se současností autora a tak podobně jsem to udělal i ve svém románu,“ Ondřej Cikán

„Vlastně tvrdíme, že svět, v němž se postavy pohybují, je jejich svět, ale formálně nebo vizuálně je současný,“ Antonín Šilar.